23-a Israela Kongreso de Esperanto
13-15.4.2023 en Tiberiado, ĉe la bela Lago de Galileo, kun kleriga kaj arta programo kaj multaj ekskursoj dum kaj post la kongreso.
Ĉi jare la kongreso daŭris tri tagojn (kaj noktojn),
kun plena programo ankaŭ sabatvespere. baldaŭ aperos ĉi tie la kongresa resumo
Kongresejo (Supren)
Hotelo Panorama, Tiberiado
Postkongreso:
16-21.4 Kotizo: 750 Euro en dulita ĉambro (11 aliĝintoj), antaŭpago 100 Euro
Nur por la unua tago (16.4) - 150 Euro (2 aliĝintoj)
Inkluzivita: 6 tranoktoj (15-21.4) kaj matenmanĝoj,
transportado, enirkostoj, profesia E-ĉiĉeronado.
Ne inkluzivita: aliaj manĝoj (krom 17.4), limkostoj Israelo-Jordanio (ĉ. 45 Euro),
trinkmono.
- Adreso: str. Hagalil 56, Tiberiado
Programo (Supren)
Kiel kutime: matene – ekskurso, posttagmeze – prelegoj, vespere – arta programo
- Ĵaŭdo, 13/04/23
- 14:00-16:00 – alveno, pago en la akceptejo kaj enĉambriĝo
- 16:30-17:00 – inaŭguro, kaj informoj pri la kongreso
- 17:00-18:00 – Eŭritmia laborgrupo(Tali)
- 18:00-19:00 – Poezie kaj literature kun Mikaelo Bronŝtejn.
- 19:00-20:00 – vespermanĝo(mempaga) en restoracio Hermitage
- 20:15-22:30 – arta vespero
- Eŭritmia danco (Tali) Kanntoj (Enrica, Inbar)
- Puptetra Magia vojaĝo tra la mondo (Christof Frank)
- Bronŝtejna koncerto
- Vendredo, 14/04/23
- 7:00-8:30 – matenmanĝo
- 9:00-14:00 – ekskurso al Nazareto
- 16:00-17:00 – Fabelaj rakontoj de irlando prezentitaj en teatra manjero (Christof Frank)
- 17:00-18:00 – prelego: La serĉo de ekstertera vivo: de eksterplanedoj ĝis NIFOJ (Amri)
- 18:00-19:00 – prelego: Ukraino sub milita ombro (Eŭĥeno Kovtonjuk)
- 19:00-20:00 – Festa vespermanĝo en restoracio Hermitage( persona menuo )
- 20:00-23:00 – arta vespero
- Pupteatra spektaklo “Cirko Eta Mond” (Christof Frank)
- Ukraina Koncerto (Lineckij, Bronŝtejn, Nataŝa, Eŭheno)
- Sabato, 15/04/23
- 7:00-8:30 – matenmanĝo
- 9:00-14:00 – ekskurso al Kapernaumo kaj aliaj lokoj
- 16:00 – prelego: la 50-a jara jubileo de Bahaa E-ligo (Matha Otto)
- 16:45 – Prelego "Osip Mandelŝtam kaj aliaj juddevenaj poetoj en la rusa kulturo" (Bronŝtejn)
- 17:30 – ElefanTonoj - pupteatro pri elefantido kiu malkovras la mondon (Christof Frank)
- 18:00 – Ferma forumo, resumaj fotoj, instrukcioj por la postkongresa ekskurso
- 19:00-20:00 – vespermanĝo en apuda restoracio Greta (itala, persona menuo)
- 20:15-22:00 – Arta vespero
- Ukrainaj kantoj (Lineckij, Bronŝtejn, Nataŝa, Eŭheno)
- Komuna koncerto (Bronŝtejn kaj Christof Frank)
Postkongresa Ekskurso (Supren)
- Tradicia postkongresa ekskurso (15/04/2023 – 20/04/2023)
- Sabato, 15/04/2023
- 18:00-19:00 – instrukcioj pri la PK
- 19:00-20:00 – vespermanĝo en apuda restoracio
- Libera vespero
- Tranokto en la kongresa hotelo – inkluzivita
- Dimanĉo, 16/04/2023
- 8:00 – ekveturo tra la Jordana Valo al la Morta Maro
- 10:00-12:00 – vizito en Jeriko (Hiŝam-palaco) kaj al la loko de Johano la Baptisto
- 12:30-13:30 – tagmanĝo (Lido)
- 13:00-15:00 – Ein-Gedi
- 15:00-17:00 – Masada
- 17:00-18:30 – banado en la Morta Maro
- 19:00 – vespermanĝo
- Tranokto: hotelo Leonardo Inn
- Lundo, 17/04/2023
- 8:00 – veturo laŭ la Arava-Valo ĝis la limpasejo al Jordanio
- 11:00-13:00 – limpaso al Jordanio
- 13:00-14:00 – veturado al Wadi Rum
- 14:00-18:00 – ĵipa dezerta vojaĝo
- 19:00 – beduena vespermanĝo (inkluzivita)
- Tranokto en dezerta kampadejo beduenstila
- Mardo, 18/04/2023
- 8:00 – veturado al Petra
- 10:00-17:00 – vizito en Petra
- 19:00 – vespermanĝo
- Tranokto: hotelo Esperanza apud Petra
- Merkredo, 19/04/2023
- 8:00 – ekveturo al la limpasejo
- 11:00-12:00 – limpaso al Israelo
- 12:00-14:00 – veturado al Eilat, enhoteliĝo
- 14:00-18:00 – vizito al la submara observejo kaj naĝado ĉe la Korala Plaĝo (eble per spritubo)
- 19:00 – vespermanĝo kaj vizito en la marborda promenejo
- Tranokto: hotelo Club Inn Eilat
- Ĵaŭdo, 20/04/2023
- 7:00 – veturado al Jerusalemo
- 12:00-17:00 – vizito al la antikva Jerusalemo
- 18:00-19:00 – vizito al manĝo-bazaro Maĥane-Jehuda
- 19:00-21:00 – vespermanĝo kaj promenado en Ben-Jehuda piedira zono
- Tranokto: Jerusalem Hostel
- Vendredo, 21/04/2023
- 7:30 – veturado al Tel-Avivo
- 9:00-14:00 – vizito en la antikva Jafo kaj historia Tel-Avivo
- Fino de la ekskurso